SN74F32N
Gates (AND / NAND / OR / NOR) Quad 2-input Positive-OR gates
product image
SN74F32N Picture
SeekIC No. : 00434344 Detail
SN74F32N: Gates (AND / NAND / OR / NOR) Quad 2-input Positive-OR gates
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74F32N
Quick Details
Product : OR Logic Family : 74F
Number of Gates : 4 Number of Lines (Input / Output) : 2 / 1
High Level Output Current : - 1 mA Low Level Output Current : 20 mA
Propagation Delay Time : 5.6 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : PDIP-14
Packaging : Tube
Description
Number of Gates : 4
Number of Lines (Input / Output) : 2 / 1
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Product : OR
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Packaging : Tube
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-14
Logic Family : 74F
High Level Output Current : - 1 mA
Low Level Output Current : 20 mA
Propagation Delay Time : 5.6 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74F32N
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits4 - Quad
Package / Case14-DIP (300 mil)
Logic TypeOR Gate
Mounting TypeThrough Hole
Number of Inputs2
Current - Output High, Low1mA, 20mA
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V