SN74F373NSRG4
Latches Octal DTYPE Transparent Latches
product image
SN74F373NSRG4 Picture
SeekIC No. : 00444765 Detail
SN74F373NSRG4: Latches Octal DTYPE Transparent Latches
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74F373NSRG4
Quick Details
Number of Circuits : 8 Logic Type : D-Type Latch
Logic Family : 74F Polarity : Non-Inverting
Number of Output Lines : 8 High Level Output Current : - 3 mA
Low Level Output Current : 32 mA Propagation Delay Time : 7 ns at 5 V
Supply Voltage - Max : 5.5 V Supply Voltage - Min : 4.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : SOP-20 Packaging : Reel
Description
Number of Circuits : 8
Logic Type : D-Type Latch
Packaging : Reel
Polarity : Non-Inverting
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Number of Output Lines : 8
Low Level Output Current : 32 mA
Supply Voltage - Min : 4.5 V
High Level Output Current : - 3 mA
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : SOP-20
Propagation Delay Time : 7 ns at 5 V
Logic Family : 74F
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74F373NSRG4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeD-Type Transparent Latch
Independent Circuits1
Circuit8:8
Output TypeTri-State
Current - Output High, Low3mA, 24mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOP
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Delay Time - Propagation8.6ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V