SN74F374NSRE4
Flip Flops Octal Edge-Trig D-Type F-F
product image
SN74F374NSRE4 Picture
SeekIC No. : 00429286 Detail
SN74F374NSRE4: Flip Flops Octal Edge-Trig D-Type F-F
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74F374NSRE4
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Circuits : 8 Logic Family : 74F
Logic Type : D-Type Flip-Flop Polarity : Non-Inverting
Input Type : Single-Ended Output Type : Single-Ended
Propagation Delay Time : 8.5 ns High Level Output Current : - 3 mA
Low Level Output Current : 24 mA Supply Voltage - Max : 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOP-20 Packaging : Reel
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Polarity : Non-Inverting
Input Type : Single-Ended
Output Type : Single-Ended
Package / Case : SOP-20
Low Level Output Current : 24 mA
Number of Circuits : 8
Logic Type : D-Type Flip-Flop
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Propagation Delay Time : 8.5 ns
Logic Family : 74F
High Level Output Current : - 3 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74F374NSRE4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (5.3mm Width), 20-SO, 20-SOEIAJ
FunctionStandard
Number of Bits per Element8
Number of Elements1 - Single
Current - Output High, Low3mA, 24mA
Output TypeTri-State Non Inverted
Trigger TypePositive Edge
TypeD-Type Bus
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Delay Time - Propagation3.2ns
Frequency - Clock70MHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V