SN74F377ADWR
Flip Flops Octal D-Type w/Clock Enable
product image
SN74F377ADWR Picture
SeekIC No. : 00429558 Detail
SN74F377ADWR: Flip Flops Octal D-Type w/Clock Enable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74F377ADWR
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Circuits : 8 Logic Family : 74F
Logic Type : D-Type Flip-Flop Polarity : Non-Inverting
Input Type : Single-Ended Output Type : Single-Ended
Propagation Delay Time : 9 ns High Level Output Current : - 1 mA
Low Level Output Current : 20 mA Supply Voltage - Max : 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-20 Packaging : Reel
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Polarity : Non-Inverting
Input Type : Single-Ended
Output Type : Single-Ended
Number of Circuits : 8
Logic Type : D-Type Flip-Flop
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : SOIC-20
High Level Output Current : - 1 mA
Low Level Output Current : 20 mA
Propagation Delay Time : 9 ns
Logic Family : 74F
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74F377ADWR
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (7.5mm Width)
FunctionStandard
Number of Bits per Element8
Number of Elements1 - Single
Current - Output High, Low1mA, 20mA
Output TypeTri-State Non Inverted
Trigger TypePositive Edge
TypeD-Type Bus
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Delay Time - Propagation4ns
Frequency - Clock110MHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V