SN74F543NT
Bus Transceivers Octal Registered
product image
SN74F543NT Picture
SeekIC No. : 00414594 Detail
SN74F543NT: Bus Transceivers Octal Registered
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74F543NT
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Logic Type : Bipolar Logic Family : 74F
Number of Channels per Chip : 8 Input Level : TTL
Output Level : TTL Output Type : 3-State
High Level Output Current : - 15 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 7.5 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : PDIP-24 Packaging : Tube
Description
Number of Channels per Chip : 8
Output Type : 3-State
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Packaging : Tube
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Logic Type : Bipolar
Input Level : TTL
Output Level : TTL
High Level Output Current : - 15 mA
Package / Case : PDIP-24
Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 7.5 ns
Logic Family : 74F
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74F543NT
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Package / Case24-DIP (300 mil)
PackagingTube
Mounting TypeThrough Hole
Number of Bits per Element8
Number of Elements1 - Single
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Output High, Low3mA, 24mA; 15mA, 64mA