SN74F574N
Flip Flops Octal w/Tri-St Out
product image
SN74F574N Picture
SeekIC No. : 00428659 Detail
SN74F574N: Flip Flops Octal w/Tri-St Out
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74F574N
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Circuits : 8 Logic Family : 74F
Logic Type : D-Type Flip-Flop Polarity : Non-Inverting
Input Type : Single-Ended Output Type : Single-Ended
Propagation Delay Time : 8.5 ns High Level Output Current : - 3 mA
Low Level Output Current : 24 mA Supply Voltage - Max : 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-20 Packaging : Tube
Description
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Polarity : Non-Inverting
Input Type : Single-Ended
Output Type : Single-Ended
Low Level Output Current : 24 mA
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-20
Packaging : Tube
Number of Circuits : 8
Logic Type : D-Type Flip-Flop
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Propagation Delay Time : 8.5 ns
Logic Family : 74F
High Level Output Current : - 3 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74F574N
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case20-DIP (300 mil)
FunctionStandard
Number of Bits per Element8
Number of Elements1 - Single
Current - Output High, Low3mA, 24mA
Output TypeTri-State Non Inverted
Trigger TypePositive Edge
TypeD-Type Bus
PackagingTube
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Delay Time - Propagation3.2ns
Frequency - Clock100MHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V