SN74F74NSRE4
Flip Flops Dual Pos-Edge-Trig D-Type Flip-Flop
product image
SN74F74NSRE4 Picture
SeekIC No. : 00428296 Detail
SN74F74NSRE4: Flip Flops Dual Pos-Edge-Trig D-Type Flip-Flop
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74F74NSRE4
Quick Details
Number of Circuits : 2 Logic Family : 74F
Logic Type : D-Type Flip-Flop Polarity : Inverting/Non-Inverting
Input Type : Single-Ended Output Type : Differential
Propagation Delay Time : 8 ns High Level Output Current : - 1 mA
Low Level Output Current : 20 mA Supply Voltage - Max : 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SO-14 Packaging : Reel
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Number of Circuits : 2
Input Type : Single-Ended
Logic Type : D-Type Flip-Flop
Polarity : Inverting/Non-Inverting
Output Type : Differential
Maximum Operating Temperature : + 70 C
High Level Output Current : - 1 mA
Low Level Output Current : 20 mA
Propagation Delay Time : 8 ns
Logic Family : 74F
Package / Case : SO-14
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74F74NSRE4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (5.3mm Width), 14-SOP, 14-SOIJ
FunctionSet and Reset
Number of Bits per Element1
Number of Elements2 - Dual
Current - Output High, Low1mA, 20mA
Output TypeDifferential
Trigger TypePositive Edge
TypeD-Type
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Delay Time - Propagation3ns
Frequency - Clock100MHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V