SN74LVC1G32DBVTE4
Gates (AND / NAND / OR / NOR) SNGL 2 Input Pos OR Gate
product image
SN74LVC1G32DBVTE4 Picture
SeekIC No. : 00437907 Detail
SN74LVC1G32DBVTE4: Gates (AND / NAND / OR / NOR) SNGL 2 Input Pos OR Gate
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74LVC1G32DBVTE4
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : OR Logic Family : 74LVC
Number of Gates : Single Number of Lines (Input / Output) : 2 / 1
High Level Output Current : - 32 mA Low Level Output Current : 32 mA
Propagation Delay Time : 4.5 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 1.65 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23-5
Packaging : Reel
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Number of Lines (Input / Output) : 2 / 1
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Logic Family : 74LVC
Supply Voltage - Min : 1.65 V
Product : OR
Number of Gates : Single
High Level Output Current : - 32 mA
Low Level Output Current : 32 mA
Package / Case : SOT-23-5
Propagation Delay Time : 4.5 ns
Features:
Available in the Texas Instruments NanoStarTM and NanoFreeTM Packages
Supports 5-V VCC Operation
Inputs Accept Voltages to 5.5 V
Max tpd of 3.6 ns at 3.3 V
Low Power Consumption, 10-µA Max ICC
±24-mA Output Drive at 3.3 V
Ioff Supports Partial-Power-Down Mode Operation
Latch-Up Performance Exceeds 100 mA Per JESD 78, Class II
ESD Protection Exceeds JESD 22
  −  2000-V Human-Body Model (A114-A)
  −  200-V Machine Model (A115-A)
  −  1000-V Charged-Device Model (C101)
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply voltage range, VCC   . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .−0.5 V to 6.5 V
Input voltage range, VI (see Note 1)   . . . . . . . . . . . . . . . .−0.5 V to 6.5 V
Voltage range applied to any output in the high-impedance or power-off
state, VO(see Note 1)   . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . −0.5 V to 6.5 V
Output voltage range, VO (see Note 1)   . . . . . . . . .−0.5 V to VCC + 0.5 V
Input clamp current, IIK (VI < 0)   . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . −50 mA
Output clamp current, IOK (VO < 0) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . -50 mA
Continuous output current, IO . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ±50 mA
Continuous current through VCC or GND  . . . . . . . . . . . . . . . . . . ±100 mA
Package thermal impedance, JA (see Note 2): DBV package   .  206°C/W
                                                                           DCK package   . 252°C/W
                                                                           DRL package   . 142°C/W
                                                                        YEA/YZA package .154°C/W
                                                                         YEP/YZP package.132°C/W
Storage temperature range, Tstg  . . . . . . . . . . . . . . . . . . −65°C to 150°C
             2. The package thermal impedance is calculated in accordance with JESD 51-7.
Description
This single 2-input positive-NOR gate SN74LVC1G02 is designed for 1.65-V to 5.5-V VCC operation.
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74LVC1G32DBVTE4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits1 - Single
Package / CaseSOT-23-5
Logic TypeOR Gate
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs2
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Supply Voltage1.65 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V