SN74LVC240ADGVR
Buffers & Line Drivers Tri-State Octal
product image
SN74LVC240ADGVR Picture
SeekIC No. : 00406995 Detail
SN74LVC240ADGVR: Buffers & Line Drivers Tri-State Octal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74LVC240ADGVR
Polarity : Inverting Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 1.65 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TVSOP-20
Packaging : Reel
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Number of Input Lines : 8
Number of Output Lines : 8
Supply Voltage - Min : 1.65 V
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Polarity : Inverting
Package / Case : TVSOP-20
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74LVC240ADGVR
VendorTexas Instruments (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeLine Driver, Inverting
Package / Case20-TVSOP
PackagingDigi-Reel?
Number of Elements2 - Dual
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Current - Output High, Low24mA, 24mA