SN74LVC240ADWRE4
Buffers & Line Drivers Octal Buffer/Driver W/3-State Output
product image
SN74LVC240ADWRE4 Picture
SeekIC No. : 00405763 Detail
SN74LVC240ADWRE4: Buffers & Line Drivers Octal Buffer/Driver W/3-State Output
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74LVC240ADWRE4
Polarity : Inverting Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 1.65 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-20
Packaging : Reel
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Number of Input Lines : 8
Number of Output Lines : 8
Supply Voltage - Min : 1.65 V
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Polarity : Inverting
Package / Case : SOIC-20
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74LVC240ADWRE4
Logic TypeLine Driver, Inverting
Package / Case20-SOIC (7.5mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Elements2 - Dual
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Current - Output High, Low24mA, 24mA