SN74LVC240APWG4
Buffers & Line Drivers Octal Buffer Driver
product image
SN74LVC240APWG4 Picture
SeekIC No. : 00406727 Detail
SN74LVC240APWG4: Buffers & Line Drivers Octal Buffer Driver
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74LVC240APWG4
Polarity : Inverting Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 1.65 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSSOP-20
Packaging : Tube
Number of Output Lines : 8
Package / Case : TSSOP-20
Supply Voltage - Min : 1.65 V
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Polarity : Inverting
Packaging : Tube
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74LVC240APWG4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeLine Driver, Inverting
Package / Case20-TSSOP
Number of Elements2 - Dual
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Current - Output High, Low24mA, 24mA