SN74LVC240APWT
Buffers & Line Drivers Octal Buffer/Driver W/3-State Output
product image
SN74LVC240APWT Picture
SeekIC No. : 00406103 Detail
SN74LVC240APWT: Buffers & Line Drivers Octal Buffer/Driver W/3-State Output
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74LVC240APWT
Polarity : Inverting Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 1.65 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : TSSOP-20
Supply Voltage - Min : 1.65 V
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Polarity : Inverting
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74LVC240APWT
Number of Elements2 - Dual
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Current - Output High, Low24mA, 24mA