SN75C1406DW
Buffers & Line Drivers Triple RS232
product image
SN75C1406DW Picture
SeekIC No. : 00402646 Detail
SN75C1406DW: Buffers & Line Drivers Triple RS232
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN75C1406DW
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Supply Voltage - Max : 6 V Supply Voltage - Min : 4.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-16 Wide Packaging : Tube
Description
Number of Input Lines :
Number of Output Lines :
Polarity :
Mounting Style : SMD/SMT
Supply Voltage - Max : 6 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Packaging : Tube
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : SOIC-16 Wide
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN75C1406DW
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Drivers/Receivers3/3
TypeTransceiver
Voltage - Supply4.5 V ~ 15 V
Package / Case16-SOIC (7.5mm Width)