SP8M10TB
MOSFET N+P 30V 7A/4.5A 8-SOIC
product image
SP8M10TB Picture
SeekIC No. : 003430082 Detail
SP8M10TB: MOSFET N+P 30V 7A/4.5A 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SP8M10TB
Quick Details
Series: - Manufacturer: Rohm Semiconductor
FET Type: N and P-Channel FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 30V Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 7A, 4.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 25 mOhm @ 7A, 10V Vgs(th) (Max) @ Id: 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 8.4nC @ 5V Power Dissipation : 120 mW
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 600pF @ 10V Power - Max: 2W
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOICN
Description
FET Type: N and P-Channel
FET Feature: Logic Level Gate
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Series: -
Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Power - Max: 2W
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.5V @ 1mA
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 600pF @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 7A, 4.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 25 mOhm @ 7A, 10V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 8.4nC @ 5V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSP8M10TB
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN and P-Channel
Power - Max2W
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)