SPA101M04B
CAP ALUM 100UF 4V 20% SMD
product image
SPA101M04B Picture
SeekIC No. : 002923649 Detail
SPA101M04B: CAP ALUM 100UF 4V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPA101M04B
Quick Details
Series: SPA Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 100µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 4V Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Features: Polymer Ripple Current: 3A
ESR (Equivalent Series Resistance): 9 mOhm Impedance: -
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension: 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) Height - Seated (Max): 0.075" (1.90mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Description
Tolerance: ±20%
Impedance: -
Capacitance: 100µF
Mounting Type: Surface Mount
Lead Spacing: -
Voltage Rating: 4V
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Packaging: Bulk
Features: Polymer
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension: 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Surface Mount Land Size: 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max): 0.075" (1.90mm)
Ripple Current: 3A
ESR (Equivalent Series Resistance): 9 mOhm
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: SPA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPA101M04B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance100F
ESR (Equivalent Series Resistance)9.0 mOhm
FeaturesPolymer
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension-
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7343-20 (EIA)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating4V