SPU01N50M2
product image
SPU01N50M2 Picture
SeekIC No. : 004501450 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPU01N50M2
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· New revolutionary high voltage technology
· Ultra low gate charge
· Periodic avalanche rated
· Extreme dv/dt rated
· Optimized capacitances
· Improved noise immunity
· Former development designation: SPUx7N60S5/SPDx7N60S5
Specifications
Parameter
Symbol
Value
Unit
Continuous drain current
TC = 25 °C
TC = 100 °C
ID
0.8
A
Pulsed drain current, tp = 1ms 1)
TC = 25 °C
ID puls
1.6
A
Avalanche energy, single pulse
ID = 0.8 A, VDD = 50 V, RGS = 25 W
Periodic avalanche energy EAR only limited by Tjmax
EAS
tbd
mJ
Reverse diode dv/dt
IS = 0.8 A, VDS<VDSS, di/dt = 100 A/s,
Tjmax = 150 °C
dv/dt
6
kV/s
Gate source voltage
VGS
±20
V
Power dissipation
TC = 25 °C