SPW47N60C3
MOSFET COOL MOS N-CH 650V 47A
product image
SPW47N60C3 Picture
SeekIC No. : 00145730 Detail
SPW47N60C3: MOSFET COOL MOS N-CH 650V 47A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPW47N60C3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 47 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.07 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-247
Continuous Drain Current : 47 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.07 Ohms
Specifications
Parameter
Symbol
Value
Unit
Continuous drain current
TC = 25 °C
TC = 100 °C
ID
47
A
Pulsed drain current, tp limited by Tjmax
ID puls
141
Avalanche energy, single pulse
ID= 10A, VDD=50V
EAS
mJ
Avalanche energy, repetitive tAR limited by Tjmax1)
ID=20A, VDD=50V
EAR
1
Avalanche current, repetitive tAR limited by Tjmax
IAR
20
A
Gate source voltage static
VGS
±20
V
Gate source voltage AC (f >1Hz)
VGS
±30
Power dissipation
TC = 25 °C
Ptot
415
W
Operating and storage temperature
Tj , Tstg
°C
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPW47N60C3
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C47A
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 30A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 6800pF @ 25V
Power - Max415W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs320nC @ 10V