SQCAEM1R2BAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 150v 1.2pF .1pF Tol
product image
SQCAEM1R2BAJME Picture
SeekIC No. : 00899503 Detail
SQCAEM1R2BAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 150v 1.2pF .1pF Tol
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCAEM1R2BAJME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 1.2 pF Tolerance : 0.1 pF
Voltage Rating : 150 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 0505 Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 0.1 pF
Capacitance : 1.2 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 0505
Case Code - mm : 1414
Voltage Rating : 150 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCAEM1R2BAJME
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.2pF
Voltage - Rated 150V
Tolerance±0.1pF
Package / Case0605 (1513 metric)
Temperature CoefficientM
PackagingDigi-Reel?
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C