SQCAEM1R6CAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 150V 1.6pF
product image
SQCAEM1R6CAJME Picture
SeekIC No. : 00908195 Detail
SQCAEM1R6CAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 150V 1.6pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCAEM1R6CAJME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 1.6 pF Tolerance : 0.25 pF
Voltage Rating : 150 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 0505 Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 0.25 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Capacitance : 1.6 pF
Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 0505
Case Code - mm : 1414
Voltage Rating : 150 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCAEM1R6CAJME
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.6pF
Voltage - Rated 150V
Tolerance±0.25pF
Package / Case0605 (1513 metric)
Temperature CoefficientM
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C