SQCAEM240FAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 24PF 150V 1%
product image
SQCAEM240FAJME Picture
SeekIC No. : 00903077 Detail
SQCAEM240FAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 24PF 150V 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCAEM240FAJME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 24 pF Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 150 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 0505 Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 1 %
Capacitance : 24 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 0505
Case Code - mm : 1414
Voltage Rating : 150 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCAEM240FAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance24pF
Voltage - Rated 150V
Tolerance±1%
Package / Case0605 (1513 metric)
Temperature CoefficientM
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C