SQCAEM240JAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 150volts 35pF 5%
product image
SQCAEM240JAJME Picture
SeekIC No. : 00818997 Detail
SQCAEM240JAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 150volts 35pF 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCAEM240JAJME
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 24 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 150 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 0505 Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Capacitance : 24 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 0505
Case Code - mm : 1414
Voltage Rating : 150 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCAEM240JAJME
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance24pF
Voltage - Rated 150V
Tolerance±5%
Package / Case0605 (1513 metric)
Temperature CoefficientM
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C