SQCAEM300FATME\500
CAP CER 30PF 150V 1% 0605
product image
SQCAEM300FATME\500 Picture
SeekIC No. : 002933295 Detail
SQCAEM300FATME\500: CAP CER 30PF 150V 1% 0605
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCAEM300FATME\500
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SQ Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 30pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 150V Tolerance: ±1%
Temperature Coefficient: M Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C Applications: RF, Microwave, High Frequency
Ratings: - Package / Case: 0605 (1613 Metric)
Size / Dimension: 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.022" (0.57mm)
Lead Spacing: - Features: High Q, Low Loss
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Failure Rate: -
Capacitance: 30pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Applications: RF, Microwave, High Frequency
Features: High Q, Low Loss
Tolerance: ±1%
Package / Case: 0605 (1613 Metric)
Size / Dimension: 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SQ
Voltage - Rated: 150V
Temperature Coefficient: M
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C
Thickness (Max): 0.022" (0.57mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCAEM300FATME\500
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance30pF
Voltage - Rated 150V
Tolerance±1%
Lead Spacing-