SQCAEM5R1CAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 150V 5.1pF
product image
SQCAEM5R1CAJME Picture
SeekIC No. : 00903352 Detail
SQCAEM5R1CAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 150V 5.1pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCAEM5R1CAJME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 5.1 pF Tolerance : 0.25 pF
Voltage Rating : 150 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 0505 Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 0.25 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Capacitance : 5.1 pF
Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 0505
Case Code - mm : 1414
Voltage Rating : 150 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCAEM5R1CAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance5.1pF
Voltage - Rated 150V
Tolerance±0.25pF
Package / Case0605 (1513 metric)
Temperature CoefficientM
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C