SQCB5A222KAJME\500
CAP CER 2200PF 50V 10% 1111
product image
SQCB5A222KAJME\500 Picture
SeekIC No. : 002933413 Detail
SQCB5A222KAJME\500: CAP CER 2200PF 50V 10% 1111
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCB5A222KAJME\500
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SQ Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 2200pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: A Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: RF, Microwave, High Frequency
Ratings: - Package / Case: 1111 (2828 Metric)
Size / Dimension: 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.102" (2.59mm)
Lead Spacing: - Features: High Q, Low Loss
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Voltage - Rated: 50V
Capacitance: 2200pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Applications: RF, Microwave, High Frequency
Features: High Q, Low Loss
Package / Case: 1111 (2828 Metric)
Size / Dimension: 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Thickness (Max): 0.102" (2.59mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Temperature Coefficient: A
Series: SQ
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCB5A222KAJME\500
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance2200pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientA
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C