SQCB5A512KAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 5100PF 50V 10%
product image
SQCB5A512KAJME Picture
SeekIC No. : 00907136 Detail
SQCB5A512KAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 5100PF 50V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCB5A512KAJME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 5100 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : Low ESR MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Product : Low ESR MLCCs
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Capacitance : 5100 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCB5A512KAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance5100pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientA
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C