SQCB5A751FAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 750PF 50V 1%
product image
SQCB5A751FAJME Picture
SeekIC No. : 00908659 Detail
SQCB5A751FAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 750PF 50V 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCB5A751FAJME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 750 pF Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : Low ESR MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Product : Low ESR MLCCs
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Tolerance : 1 %
Capacitance : 750 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCB5A751FAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance750pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±1%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientA
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C