SQCB7A150FA1ME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 15PF 500V 1%
product image
SQCB7A150FA1ME Picture
SeekIC No. : 00885524 Detail
SQCB7A150FA1ME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 15PF 500V 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCB7A150FA1ME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 15 pF Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 500 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C Product : Low ESR MLCCs
Packaging : Reel
Description
Packaging : Reel
Capacitance : 15 pF
Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Product : Low ESR MLCCs
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 500 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCB7A150FA1ME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance15pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±1%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientA
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C