SQCB7A240GAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 24PF 500V 2%
product image
SQCB7A240GAJME Picture
SeekIC No. : 00909448 Detail
SQCB7A240GAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 24PF 500V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCB7A240GAJME
Quick Details
Capacitance : 24 pF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 500 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : Low ESR MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Low ESR MLCCs
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Voltage Rating : 500 Volts
Capacitance : 24 pF
Tolerance : 2 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCB7A240GAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance24pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±2%
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C