SQCB7A360GAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 36PF 500V 2%
product image
SQCB7A360GAJME Picture
SeekIC No. : 00906701 Detail
SQCB7A360GAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 36PF 500V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCB7A360GAJME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 36 pF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 500 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : Low ESR MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Product : Low ESR MLCCs
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Voltage Rating : 500 Volts
Tolerance : 2 %
Capacitance : 36 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCB7A360GAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance36pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±2%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientA
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C