SQCB7M101FA1ME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 100PF 500V 1%
product image
SQCB7M101FA1ME Picture
SeekIC No. : 00886467 Detail
SQCB7M101FA1ME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 100PF 500V 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCB7M101FA1ME
Quick Details
Capacitance : 100 pF Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 500 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Capacitance : 100 pF
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 500 Volts
Product : RF Microwave MLCCs
Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCB7M101FA1ME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance100pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±1%
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C