SQCB7M120FAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 12PF 500V 1%
product image
SQCB7M120FAJME Picture
SeekIC No. : 00903575 Detail
SQCB7M120FAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 12PF 500V 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCB7M120FAJME
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 12 pF Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 500 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Capacitance : 12 pF
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 500 Volts
Product : RF Microwave MLCCs
Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCB7M120FAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance12pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±1%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientM
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C