SQCB7M8R2CAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 500volts 8.2pF
product image
SQCB7M8R2CAJME Picture
SeekIC No. : 00818693 Detail
SQCB7M8R2CAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 500volts 8.2pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCB7M8R2CAJME
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 8.2 pF Tolerance : 0.25 pF
Voltage Rating : 500 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Tolerance : 0.25 pF
Voltage Rating : 500 Volts
Capacitance : 8.2 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCB7M8R2CAJME
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance8.2pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±0.25pF
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientM
PackagingDigi-Reel?
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C