SQCBEM821KATME\500
CAP CER 820PF 150V 10% 1111
product image
SQCBEM821KATME\500 Picture
SeekIC No. : 002953703 Detail
SQCBEM821KATME\500: CAP CER 820PF 150V 10% 1111
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCBEM821KATME\500
Series: SQ Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 820pF Voltage - Rated: 150V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: M Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: RF, Microwave, High Frequency
Ratings: - Package / Case: 1111 (2828 Metric)
Size / Dimension: 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.102" (2.59mm)
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Features: High Q, Low Loss
Capacitance: 820pF
Package / Case: 1111 (2828 Metric)
Size / Dimension: 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Thickness (Max): 0.102" (2.59mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SQ
Voltage - Rated: 150V
Temperature Coefficient: M
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCBEM821KATME\500
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance820pF
Voltage - Rated 150V
Tolerance±10%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientM
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C