SQCSVA2R7BAT1A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2.7PF 250V .1PF
product image
SQCSVA2R7BAT1A Picture
SeekIC No. : 00876672 Detail
SQCSVA2R7BAT1A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2.7PF 250V .1PF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCSVA2R7BAT1A
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 2.7 pF Tolerance : 0.1 pF
Voltage Rating : 250 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Case Code - in : 0603 Case Code - mm : 1608
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : Low ESR MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Voltage Rating : 250 Volts
Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Product : Low ESR MLCCs
Case Code - in : 0603
Case Code - mm : 1608
Tolerance : 0.1 pF
Capacitance : 2.7 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCSVA2R7BAT1A
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance2.7pF
Voltage - Rated 250V
Tolerance±0.1pF
Package / Case0603 (1608 metric)
Temperature CoefficientA
PackagingDigi-Reel?
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C