SR-5F-1.6A-BK
Fuses SR-5F RADIAL FA FUSE
product image
SR-5F-1.6A-BK Picture
SeekIC No. : 00652824 Detail
SR-5F-1.6A-BK: Fuses SR-5F RADIAL FA FUSE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR-5F-1.6A-BK
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Current Rating : 1.6 Amps Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Size / Group : Mini Termination Style : Radial
Fuse Type : Fast Acting Body Material : Polyamide
Dimensions : 8.5 mm L x 7.6 mm D Packaging : Bulk
Product : Subminiature Fuse
Description
Voltage Rating : 250 Volts
Packaging : Bulk
Fuse Type : Fast Acting
Termination Style : Radial
Current Rating : 1.6 Amps
Product : Subminiature Fuse
Body Material : Polyamide
Fuse Size / Group : Mini
Dimensions : 8.5 mm L x 7.6 mm D
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR-5F-1.6A-BK
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 1.6A
Voltage - Rated 250V
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SR 5F 1 6A BK