SR-5F-2.5A-AP
Fuses 2.5A 250V SR-5F
product image
SR-5F-2.5A-AP Picture
SeekIC No. : 00652396 Detail
SR-5F-2.5A-AP: Fuses 2.5A 250V SR-5F
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR-5F-2.5A-AP
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Current Rating : 2.5 Amps Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Size / Group : Mini Termination Style : Radial
Fuse Type : Fast Acting Body Material : Polyamide
Dimensions : 8.5 mm L x 7.6 mm D Product : Subminiature Fuse
Description
Packaging :
Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Type : Fast Acting
Termination Style : Radial
Product : Subminiature Fuse
Current Rating : 2.5 Amps
Body Material : Polyamide
Fuse Size / Group : Mini
Dimensions : 8.5 mm L x 7.6 mm D
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR-5F-2.5A-AP
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 2.5A
Voltage - Rated 250V
Package / CaseRadial
Fuse TypeFast Acting, Short Time Lag
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SR 5F 2 5A AP