SR-5F-6.3A-BK
Fuses 6.3A 125V SR-5F Radial FA Fuse
product image
SR-5F-6.3A-BK Picture
SeekIC No. : 00652224 Detail
SR-5F-6.3A-BK: Fuses 6.3A 125V SR-5F Radial FA Fuse
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR-5F-6.3A-BK
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Current Rating : 6.3 Amps Voltage Rating : 125 Volts
Fuse Size / Group : Mini Termination Style : Radial
Fuse Type : Fast Acting Body Material : Polyamide
Dimensions : 8.5 mm L x 7.6 mm D Packaging : Bulk
Product : Subminiature Fuse
Description
Current Rating : 6.3 Amps
Packaging : Bulk
Fuse Type : Fast Acting
Termination Style : Radial
Product : Subminiature Fuse
Voltage Rating : 125 Volts
Body Material : Polyamide
Fuse Size / Group : Mini
Dimensions : 8.5 mm L x 7.6 mm D
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR-5F-6.3A-BK
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 6.3A
Voltage - Rated 125V
Package / CaseRadial
Fuse TypeFast Acting, Short Time Lag
Mounting TypeThrough Hole
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SR 5F 6 3A BK