SR-5H-2.5A-AP
FUSE 2.5A 250VAC RADIAL SLOW
product image
SR-5H-2.5A-AP Picture
SeekIC No. : 003607581 Detail
SR-5H-2.5A-AP: FUSE 2.5A 250VAC RADIAL SLOW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR-5H-2.5A-AP
Quick Details
Series: SR-5H Manufacturer: Cooper Bussmann
Fuse Type: Board Mount (Cartridge Style Excluded) Current Rating: 2.5A
Voltage Rating - AC: 300V Logic Family : LV
Voltage Rating - DC: - Response Time: Slow
Package / Case: Radial, Can, Vertical Mounting Type: Through Hole
Size / Dimension: 0.335" Dia x 0.343" H (8.50mm x 8.70mm) Breaking Capacity @ Rated Voltage: 100A
Melting I²t: 45 Approvals: CCC, cULus, KC-MARK, PSE, SEMKO, VDE
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Color: -
Description
Series:
Manufacturer:
Accessory Type:
For Use With/Related Products:
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR-5H-2.5A-AP
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 2.5A
Voltage - Rated 250V
Package / CaseRadial
Fuse TypeSlow Blow, Long Time Lag
Mounting TypeThrough Hole
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SR 5H 2 5A AP