SR-5H-6.3A-BK
FUSE 6.3A 250VAC RADIAL SLOW
product image
SR-5H-6.3A-BK Picture
SeekIC No. : 003606139 Detail
SR-5H-6.3A-BK: FUSE 6.3A 250VAC RADIAL SLOW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR-5H-6.3A-BK
Quick Details
Data Rate : 196 MBps Series: SR-5H
Manufacturer: Cooper Bussmann Fuse Type: Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating: 6.3A Voltage Rating - AC: 250V
Voltage Rating - DC: - Response Time: Slow
Package / Case: Radial, Can, Vertical Mounting Type: Through Hole
Size / Dimension: 0.335" Dia x 0.343" H (8.50mm x 8.70mm) Breaking Capacity @ Rated Voltage: 100A
Melting I²t: 140 Approvals: CCC, EK:KTL, PSE
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Color: -
Description
Series:
Manufacturer:
Accessory Type:
For Use With/Related Products:
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR-5H-6.3A-BK
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 6.3A
Voltage - Rated 250V
Package / CaseRadial
Fuse TypeSlow Blow, Long Time Lag
Mounting TypeThrough Hole
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SR 5H 6 3A BK