SR071A101JAR
CAP CER 100PF 100V 5% RADIAL
product image
SR071A101JAR Picture
SeekIC No. : 002930956 Detail
SR071A101JAR: CAP CER 100PF 100V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR071A101JAR
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 100pF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) Height - Seated (Max): 0.100" (2.54mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±5%
Capacitance: 100pF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.100" (2.54mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR071A101JAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance100pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±5%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)