SR1010-TP
DIODE SCHOTTKY 1A 100V DO41
product image
SR1010-TP Picture
SeekIC No. : 003429579 Detail
SR1010-TP: DIODE SCHOTTKY 1A 100V DO41
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR1010-TP
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Frequency : 24 GHz
Manufacturer: Micro Commercial Co Diode Type: Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100V Current - Average Rectified (Io): 1A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): - Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 850mV @ 1A
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr): -
Current - Reverse Leakage @ Vr: 500µA @ 100V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: DO-204AL, DO-41, Axial Supplier Device Package: DO-41
Description
Series: -
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Cut Tape (CT)
Current - Average Rectified (Io): 1A
Reverse Recovery Time (trr): -
Capacitance @ Vr, F: -
Package / Case: DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100V
Diode Type: Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 850mV @ 1A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 500µA @ 100V
Manufacturer: Micro Commercial Co
Supplier Device Package: DO-41
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR1010-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)