SR125A300JAATR4
CAP CER 30PF 50V 5% RADIAL
product image
SR125A300JAATR4 Picture
SeekIC No. : 002929201 Detail
SR125A300JAATR4: CAP CER 30PF 50V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR125A300JAATR4
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 30pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm) Height - Seated (Max): 0.100" (2.54mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±5%
Capacitance: 30pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.100" (2.54mm)
Size / Dimension: 0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR125A300JAATR4
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance30pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Package / CaseRadial
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.2" (5.08mm)