SR141A101JAT
CAP CER 100PF 100V 5% RADIAL
product image
SR141A101JAT Picture
SeekIC No. : 002931265 Detail
SR141A101JAT: CAP CER 100PF 100V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR141A101JAT
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 100pF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.300" (7.62mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±5%
Capacitance: 100pF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Height - Seated (Max): 0.300" (7.62mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Size / Dimension: 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR141A101JAT
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance100pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±5%
Package / CaseRadial
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)