SR151A4R7CAA
CAP CER 4.7PF 100V RADIAL
product image
SR151A4R7CAA Picture
SeekIC No. : 002931222 Detail
SR151A4R7CAA: CAP CER 4.7PF 100V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR151A4R7CAA
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 4.7pF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±0.25pF
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±0.25pF
Capacitance: 4.7pF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR151A4R7CAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance4.7pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±0.25pF
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)