SR152A390JARTR2
CAP CER 39PF 200V 5% RADIAL
product image
SR152A390JARTR2 Picture
SeekIC No. : 002932167 Detail
SR152A390JARTR2: CAP CER 39PF 200V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR152A390JARTR2
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 39pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 200V Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±5%
Capacitance: 39pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 200V
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR152A390JARTR2
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance39pF
Voltage - Rated 200V
Tolerance±5%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)