SR152A390KAT
CAP CER 39PF 200V 10% RADIAL
product image
SR152A390KAT Picture
SeekIC No. : 002932170 Detail
SR152A390KAT: CAP CER 39PF 200V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR152A390KAT
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 39pF Voltage - Rated: 200V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Capacitance: 39pF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 200V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR152A390KAT
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance39pF
Voltage - Rated 200V
Tolerance±10%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)