SR152A4R7DAA
CAP CER 4.7PF 200V RADIAL
product image
SR152A4R7DAA Picture
SeekIC No. : 002929501 Detail
SR152A4R7DAA: CAP CER 4.7PF 200V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR152A4R7DAA
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 4.7pF Voltage - Rated: 200V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±0.5pF
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Tolerance: ±0.5pF
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Capacitance: 4.7pF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 200V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR152A4R7DAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance4.7pF
Voltage - Rated 200V
Tolerance±0.5pF
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)