SR155A621FAA
CAP CER 620PF 50V 1% RADIAL
product image
SR155A621FAA Picture
SeekIC No. : 002927562 Detail
SR155A621FAA: CAP CER 620PF 50V 1% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR155A621FAA
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 620pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 50V Tolerance: ±1%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Thickness (Max): -
Capacitance: 620pF
Tolerance: ±1%
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR155A621FAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance620pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±1%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)