SR155A681GAA
CAP CER 680PF 50V 2% RADIAL
product image
SR155A681GAA Picture
SeekIC No. : 002933016 Detail
SR155A681GAA: CAP CER 680PF 50V 2% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR155A681GAA
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 680pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 50V Tolerance: ±2%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Capacitance: 680pF
Thickness (Max): -
Tolerance: ±2%
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR155A681GAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance680pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±2%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)