SR155C822JAA
CAP CER 8200PF 50V 5% RADIAL
product image
SR155C822JAA Picture
SeekIC No. : 002931345 Detail
SR155C822JAA: CAP CER 8200PF 50V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR155C822JAA
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 8200pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±5%
Thickness (Max): -
Capacitance: 8200pF
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR155C822JAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance8200pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)